‘’Kirpiyi Bulma’’ Metoforunu Bilir Misiniz?

Paylaş :

 

Kendisine aşık olan ama kendisini sevmeyi bilmeyen insanların daha fazla yakalandıkları bir metafor bu. Haklılık, küsme, alınganlık, ben bilirimcilik, kıskançlık, hislerinden arınamıyoruz. Birbirimizin iyiliğini isteyemiyoruz.

Artik ikili ilişkilerin hükmetme değil, karşılıklı birbirinin iyiliğini isteme, karşındakinin kendini gerçekleştirme isteğine saygı duyma üzerine kurulması gerektiğini kavrayamıyoruz.

Kendini sevmeyi öğrenemeden başkası ile bütünleşmeye, başkasını severek varolmaya çalışan insan, mutluluğu yaşamak yerine başkalarına gösterme telaşından yine kendini unutuyor. Bir süre sonra kendini ve başkalarını sevemeyen ama anne baba çocuk olarak yaşamak zorunda kalan, mutsuz insanlar, mutsuz evler, mutsuz çocuklar.

Kirpiler Sigmund Freud'un hayatında da etkili. Freud, sohbetlerinde sıklıkla "Vahşi oklu kirpileri görmek ve birkaç konferans vermek için "Amerika’ya gideceğim" der.

Fakat Freud, aldığı birçok davete rağmen, nefret ettiğini her fırsatta dile getirdiği Amerika’ya hiç gitmez. "Büyük hedefleriniz varsa, dikkatinizi fazla gayret gerektirmeyen ikinci bir hedefe yoğunlaştırmak, korkunuzu azaltır" diyerek "kirpiyi bulma" metaforunu psikoloji dünyasına atmış olur.

Dr. Alfred Charles Kinsey ise dünyayı yerinden oynatan, araştırmalarında, kirpilerle insanların  yaşamları arasındaki benzerlikleri açıklamıştır.

Kirpilerin aralarındaki uzaklık, her iki acıya da tahammül edebilecekleri bir noktaya ulaşıncaya kadar sürer. İnsanları bir araya getiren aslında birbirlerine aşık olduklarını sanmaları değil iç dünyalarındaki boşluk ve ihtiyaçlarıdır. Bir süre sonra kendisini tanımaya başlayan insan, tahammül edemedikleri durumlar sonrası hayatına aldığı kişilerden uzaklaşmayı seçer.

Bu durumun farkında olan kimileri karşısındakini sevgisizliği ile ve onu terk etmek ile tehdit ederek elinde tutmaya çalışır, kimileri ise karşı tarafa sağladığı maddi menfaatleri gündeminde tutarak elinde tutmaya çalışır.

Umarım kendi canınızı acıtmayan kirpinizi gerçekten bulabilirsiniz.

Danışmanlık, psikoterapi, terapi, insan kaynakları eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri ve koçluk eğitimleri için ulaşabilirsiniz.

www.icaturkiye.com
www.ikussu.com

Sevgiyle
Uzm. Klinik Psikolog
Erkan CİFTE

Comments are closed.