YETİŞKİNLERİN DAVRANIŞI ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ NASIL ETKİLİYOR?

Paylaş :

Okullar açılıyor, bu ilk günlerde birçok çocuk, diğerleri tarafından sevilmeyeceğini düşünerek, okulda kendini kusurları ortaya çıkacak arkadaşları tarafından kabul edilmeyecek çocuk olarak görüyor ve işe yaramaz hissediyor.
Ailede eleştiriye, suçlanmaya ve reddedilmeye aşırı duyarlı yetişen çocuklarda bu durum çok sık görülmekte. Bu çocuklar kendi güvenli ortamlarında (örn: ev) çok rahat fakat sosyal ortamlardan ve yakın ilişkilerden kaçınıyor. Güvenli ortam dışındaki alanlarda diğer çocukların kendisini fark etmemesi için yalnız kalma ve sessiz kalma eğilimindeler.
Bu yalnızlık duygusu ile başa çıkmak için ise güvenli ortamına kavuştuğu anda (örn. annesinin yanında) öfke ve ağlama krizleri yaratabilir, tablet bağımlılığı veya aşırı yeme/yememe davranışları sergileyebiliyorlar.

Bu davranış biçimleri, kendini sevmesinde ve değerli hissetmesinde sorun olan,  ailede kendisine seçim hakkı bırakılmayan, söyledikleri, görünüşü, davranışı sürekli eleştirilen, ters giden bir durumda sürekli sorumlu tutulan çocuklarda daha sık görülüyor.

Anneler artık çocuğunuzun ne giymesi gerektiğine karar vermekten vazgeçmeniz gerekiyor. Babalar işiniz varken işiniz aksadığında, çocuğunuzun ayak altında dolaşmasına bağırmayı bırakmanız gerekiyor.
Böyle büyüyen  çocuklar yetişkin olduklarında yanlış bir şey söylemekten çekiniyorlar, sürekli utanacakları bir durumda kendilerini bulurlar. İlişkilerinde kendini sahiplenen, kendi adına karar veren kişileri eş olarak seçmeye çalışıyorlar o gitmesin diye kişiliklerinden ödün veriyorlar. Sevmedikleri şeyler yapıp tuttuğu takımları değiştiriyorlar. Kendi başına karar alma konusunda kendilerini yetersiz hissedip ve sürekli tavsiye arıyorlar. Bir süre sonra başkalarının onayını kazanmaya çalıştıkları, başkaları uğruna çok şey verdikleri ama karşılık alamadıkları acı dolu hayatları oluyor.

Özet kendinizi sevin, ebeveyn olun ya da olmayın çevrenizde ki tüm çocuklara da kendisinin değerli olduğunu ve sevilmeye layık olduğunu öğretin.

Sevgiyle
Yazının devamı ve diğer yeni yazılar için lütfen linkleri tıklayınız.
www.icaturkiye.com
www.ikussu.com

 

Psikolog Erkan ÇİFTE

Comments are closed.