Is Hayatında Kişilik Bozuklukları

Paylaş :

Paranoidler kavgacı tutum sergiler, şüpheci ve düşmanca tavırları vardır. Sıradan sözlerden aşağılandığı ya da tehdit edildiği anlamlarını çıkartır. Beni çekemiyorlar, benim hakkımda kötu düşünüyorlar der, aslında kendi kötü  düşünüyordur, egosu kabul etmediği için düşünceyi karşıdan kendine çevirir.

Bipolarlar manik evrede oldukça enerjik ve dürtüsel depresyon evresinde oldukça çökkün ve paranoid olur, Borderline kişiler ya evet ya hayır, doğru veya yanlış, iyi ya da kötü der, onlar için ortası yoktur.
Örneğin spor hocasına un helvaları yapar götürür sonra yerin dibine sokar heryerden engeller hatta öfkelenirse öldürmeyle bile tehdit edebilir. Bu nedenle her iki grupta sık terkedilirler coğu zaman terkedilmemek icin tüm özelliklerini kullanır ama sonuç değişmez.

Dikkat eksikliği olanlar dürtüseldir, her istediklerini her an yapabileceklerini düşünürler, hep haklıdırlar, yaş ilerledikçe sosyal izolasyonları ve anti sosyal bozukluk olma ihtimali artar. Küçükken oyuna kimseyi almaz, uyumsuzluk yapar oyunu bozar, tekme atar, yetişkinken işleri bozar, karşıt gelme çok olur, daha ileri evrede para çalma, madde kullanımi, self mutilasyon yani ölümcül olmayan kendini yaralama davranışı vb. durumlar görülür.

Kişilik bozukluları kan gördüğü zaman öfkesi gider.

Bu tür durumda olanların çoğunda farkındalık (içgörü) yoktur. Hem çevrelerinin hem kendilerinin hayat kalitesini düşürür.

Herkesin bir psikologu olmalı:)
Sevgiler

Uzm.Klinik Psikolog
Erkan ÇİFTE

ecifte@gmail.com

Comments are closed.