Film en çok ihtiyaç duyduğumuz hazlardan olan oyun ile ödülü iç içe aktarmakta.

Oyun ihtiyacı karşılanmamış birde üzerine oyun oynayabilmesi için ders çalısma şartı istenen çocuklar öfke ve şiddet eğilimli olur.

Günümüzde ellerine teknolojik cihazlar verilip oyalanmak istenen çocukların, digital oyunlar ile enerjisini dışarı atması mümkün olmaz.

Önce ders sonra oyun anlayışı ile büyütülen çocuklar oyun hazzını yaşamadan yetişkin olurlar. Birde kardeş varsa kardeşe bakma sorumluluğu verilen çocuk küçük yaşta oyun hazzı karşılamadan ebeveyn oluverir.

Anne babası ile fiziksel oyun oynayamayan çocuk tablet bağımlısı olur.

Üstelik tablet bağımlısı çocuk yoktur, istemediği ama mecbur hissettigi bir hayatı yaşamak zorunda hisseden, yorgun anne baba vardır.
Sınav kaygılı çocuk yoktur. Başarı kaygılı anne baba vardır.

Yorgun anne babalar ödül ceza ile çocuk yönetimini önemser çünkü çok kolaydır.
Ödül ceza sistemi kısa sürede kolay sonuç alınan ama içinde düşünce olmayan ilkel bir terbiye sistemidir. Genellikle düşünce sistemi olmayan canlılar üzerinde uygulanır.
Bir eğitim sistemi değildir şartlanma sistemidir.

Yorgun anne, baba, bakıcı, egitmen, öğretmen vb. bu kısa yol ile kazanç sağladığını düşünür
Çünkü hayatta sadece kazanan olmak önemlidir. Para kazanmak, insan kazanmak, dost kazanmak, başarı kazanmak, itibar kazanmak, zorundasınızdır.

Kazandığınız her şeyi bir gün kaybedebilirsiniz.
Kaybetme ihtimali olan herşey içinizde korku yaratır.
Korku, uzun dönemli olursa kaygı duygusuna dönüşür. Kaygınızı gidermezseniz kişiliğiniz bozulabilir. Özellikle, (YAB) Yaygın anksiyete bozukluğu, duygu durum bozukluğu (bipolar), panik atak ve OKB gibi
psikolojik rahatsızlık yaşama ihtimaliniz artar.

Bütün bu anlattıklarım toplumun tam ortasında kocaman dururken maalesef çoğu kimse içın hiç önemli değildir. Çünkü önemli olan sadece para kazanmak hatta çocuklarına da iyi bir gelecek hazırlamak yani onlarında çok para kazanacakları iyi bir eğitim aldırmaktır.

Ruh sağlığı şu an kimse için pek önemli değildir. Fiziksel bir sorun olursa doktora gidilir tahlil, ilaç, ameliyat ne gerekiyorsa hemen yapılır. Çünkü herkes para kazanmaya devam etmelidir, buda mümkünse, bitcoin, iddia, masa başı bir iş, emeklilik, zengin bir eş vb. gibi en kısa ve en az çalışılacak yoldan olmalıdır. Düşünmeyen topluma ödül ceza sistemi ile öğretilen budur. Ve bunun içinde insan evde, aile içinde, iş yerinde, trafikte, yorulmaya, birbirine zarar vermeye, kırmaya, dökmeye, savaşmaya ve yaşamaya devam etmelidir.
Bu karmaşada yaşarken güneşin doğuşunu izlemeyen ve gereksiz gören insanlar bir kaza, kavga, ölüm vb. şiddetli bir durum gördüklerinde yavaşlayıp izleme eğiliminde olur.

Güneşin batışını izlemek mi, hadi canım sende….:)

Farkındalık dolu güzel günlere

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE