Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE / Eğitmen / Danışman

Hakkımda bilgi edinebilmeniz için klasik özgeçmişimi aşağıda bulabilirsiniz.

Ama kendimi anlatırken size sıradan bir özgeçmiş veya özgelecek aktarmaktan daha fazla önemsediğim şeyler olduğunu bilmeniz gerektiği ile başlamak isterim.

Hayattan beklentilerimi, iş hayatı ve özel hayat olarak ayırmadığımı, mutlu olarak yaşadığım tek hayatım olduğunu bilmenizi isterim.

Bir gün birlikte bir çalışmanın içerisinde olma fırsatımız olursa aşağıdaki maddeleri fazlaca önemsediğimi  bilmenizi isterim.

  • Kimsenin alanına girmeden “özgür olmayı” önemsediğimi
  • Yaptığın her işin “sorumluluğunu almayı” önemsediğimi 
  • Aldığın her hizmetin veya yaptığın her hatanın “bedelini ödemeye” hazır olmak gerektiğini önemsediğimi
  • Her işte “hızlı olmayı”, sorumluluğu alınan işlerin ertelemeden ve son güne bırakmadan mümkünse planlanan zamandan önce bitirilmesini önemsediğimi
  • Günün her vakti “ulaşılabilir olmayı”, okundu bilgisini kapatmamayı, gelen her aramaya, maile ve mesaja eğer görülmüş ise mutlaka cevap verilmesini önemsediğimi
  • “Yaratıcı fikir üretebilmeyi” ve bunun için kendini “sürekli geliştirmeyi” önemsediğimi
  • Sürekli bu iş olmaz demek yerine “nasıl yaparım” diye düşünmeyi önemsediğimi
  • Yaptığın işten “keyif almayı” ve keyif almadığın hiç bir işi mecbur olduğun yanılgısına düşerek zorla yapmamayı önemsediğimi bilmeni isterim.

 

Klasik özgeçmişimi incelemek isterseniz 1976 İstanbul doğumlu. Eğitim hayatı sonrası, 1997 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren İngiltere menşeili Kickers firması İnsan Kaynakları Departmanında iş hayatına başladı.2000 – 2008 yılları arasında Doğuş Holding, Tahincioğlu Holding, Anadolu Grubu ve Medical Park Sağlık Grubu gibi şirketlerde çeşitli yönetsel kademelerde görev alarak İnsan Kaynakları Sistemlerinin ve Kalite Sistemlerinin kurulması faaliyetlerini yönetti.

2009-2011 yılları arasında birçok ülkede faaliyet gösteren Yunanistan menşeili Marfin (Hygeia) Group a bağlı 4 Hastanenin Grup İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevini yürüttü.

Daha sonra İK ÜSSÜ | İnsan Kaynakları Üssü markası ile kurmuş olduğu şirketinin yönetimine geçti. Buna ek olarak 2013 yılında bir koçluk akademisi olan ICA | International Coaching Academy firmasını kurdu.

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi) ve Psikoloji Bölümü (İstanbul Bilim Üniversitesi) olmak üzere iki farklı lisans eğitimi alan Erkan Çifte, “İnsan Kaynakları Yönetimi” (Marmara Üniversitesi) ve “Klinik Psikoloji” olmak üzere iki farklı alanda Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Doktora hazırlık çalışmaları halen devam etmektedir.

Çeşitli üniversitelerde Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans sınıflarına “Sağlık Sektöründe İnsan Kaynakları Yönetimi” konulu dersler vermiştir.

Uzun süreler İnsan kaynakları, Psikoloji, NLP, Koçluk, Sahne Sanatları, Mental İllüzyon ve Tiyatro Eğitimleri almış amatör olarak tiyatro oyunculuğu yapmıştır.

20 yılın üzerinde iş tecrübesini ve almış olduğu tüm akademik, sosyal/sanatsal eğitimleri, Psikoloji Bilimi ile birleştirerek yeni İnsan Kaynakları Yönetim anlayışları ortaya çıkarmış bu alanlarda uygulamalı ve ölçümleme sistemine dayanan “Danışmanlık Hizmetleri” ve “Profesyonel Eğitimler” geliştirmiştir.

İnsan Kaynakları Dayanışma Derneği kurucu üyesidir. Ulusal Koçluk Derneği kurucu üyesidir. İnovatif İK’cılar Derneği kurucusu ve başkanıdır. 

İnsan Kaynakları Yönetimi ve SGK alanında Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş “Bilirkişi” olarak görev yapmaktadır.

Oyunlaştırma çalışmaları kapsamında hem motivasyon hem de kişilik analizi üzerine kullanılan ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan online “Gizemli Kaçış Oyununu” geliştirmiştir. Bir tiyatro tadında, online platformlarda sergilenen oyununun yönetmenliğini yapmaktadır.

2014 yılında yayınlanan “Şaşırtmazsan Kazanamazsın” isimli kişisel gelişim kitabı 3. Baskıyı yapmıştır. 2021 yılı Mart ayında psikoloji alanına çok farklı bakış açısı getirecek ikinci kitabı Psikoperest’i yayınlamış ve çok satanlar listelerine girmeyi başarmıştır. Tüm bunlara ek olarak şu an korku romanı yazma çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca İnsan Kaynakları ve Psikoloji alanında çeşitli mecralarda videoları, podcastleri ve makaleleri yayınlanmaktadır.

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com

İhtiyacın Olduğunu Düşündüğün Konuda Bana Dilediğin Zaman Ulaşabilirsin