Tüm insanlar farklı olmaya çalışsalar da yaşamları boyunca çok benzer süreçlerden geçiyor.

Hiçbirimiz, az sonra ne düşüneceğimizi bilmiyoruz. Beynimizin gündemi mili saniyede anlık olarak değişebiliyor. Düşüncelerimizi berraklaştırarak ne düşüneceğimize odaklanmak beklentilerimizi netleştiriyor.
Bunlar üzerine kafa yormayan, ruh dünyası ile ilgili kendini geliştirmeyen kişiler, iş ve özel hayatlarında çok sık kafa karışıklığı yaşıyorlar
Bu kafa karışıklıkları bir süre sonra otomatik olarak yerini kaygı ve mutsuzluğa bırakıyor.

Yapılan tüm araştırmalar hayatlarında belirsizlik olan insanların mutsuzluk oranlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Zihnimizi eğitmek yaşadığımız karmaşalardan çok daha kolay çıkmamızı sağlıyor.

Zihni geliştirmek ne demek?
En basit manada;  ne düşündüğümüzü ve ne hissettiğimizi birbirinden ayırmayı başarabilmek ve bunları yönetebilmek demek.

Terapilerimde veya eğitimlerimde
-Şu an aklından tam olarak ne geçiyor, ne düşünüyorsun sorusunu yönelttiğim kişilerin büyük çoğunluğu, kızgınım, öfkeliyim, mutsuzum şeklinde duygu ifadeleri kullanıyor.
Yani karmaşa buradan başlıyor fakat kişi bunun farkında olmuyor.
Bu karmaşada kişi kendini, hayata karşı isteksiz ve yaşamak istemediği şeyleri yaşar halde buluyor.

Çok para kazanmak, ev almak ve araba almak idealine ömrünü adayan, evlenemeyen, boşanamayan, çocuğuyla oynayamayan, işten ayrılamayan, sevmediği işlere ve insanlara tahammül etmek zorunda kalan, merak ettiklerinin peşine düşemeyen onlarca insan çevremizde.
Hepsinin kafası karışık, kendi duygu ve düşünceleri umurlarında değil. Hep bir başkalarına kendini gösterme, başkalarına bedel ödetme, etrafını kontrol etme arzusu, hep bir isteksizlik, yoğunluk, yorgunluk ve kaçış durumları.

Zihnini geliştirmeyi yani duygu ve düşünceleri ayırmayı başarmanın en önemli yanı yetenekleri keşfetmemizi veya farkında olmamızı sağlaması.

Yazıyı okumayı durudurup birkaç dakika sadece aşağıdaki soruların cevabını düşünün

-Şu an yapabildiğiniz en iyi şey ne?
-İlgilenmekten en çok keyif aldığınız şey ne?
-“Şu konuda süpersin” diye çok fazla geri bildirim aldığınız davranış veya özelliğiniz hangisi?

Bu soruların cevabı sizi yeteneğinize götürecektir.

Eğer bu zamana kadar bu sorunun cevabını hiç sorgulamamışsanız şimdiden itibaren hayatınızda küçük bir yer açabilirsiniz. Bu güne kadar tüm arayışlarınıza rağmen bu soruların cevaplarını bir türlü bulamamışsanız her şeyi tek başına yapmaya çalışan, kimseye ihtiyaç duymadığınızı düşündüğünüz mükemmelliyetçi bir yapınız var demektir. Ama bilin ki hiç bir savaş tek başına kazanılmaz.

Böyle bir durumdaysanız, kendinizi bir profesyonel koçluk veya terapi desteği almaya ikna etmenizde fayda var.

Bir işiniz, bir mesleğiniz olsun veya olmasın, cesur olun, her türlü alanı ve hobiyi deneyin, yeteneğinizi bulun ve üzerine gidin, hatta ilgili eğitimleri alarak o konuda fazla iyi olun.

Yeteneğinizi mesleğinizde bilinçli olarak kullandığınızda emin olun şu ankinden daha fazla para kazanacak ve daha keyifli bir hayat süreceksiniz.

Yeteneğiniz mesleğiniz olsun

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com