Psikolojinize oldukça iyi gelecek bir bilgi bu
Hayatta neler için bedel ödemeye hazırsınız?

Hayatta seçimlerinizin bedelini ödemeye hazır olursanız gerçek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Yaptığımız bir araştırmada ilginç bulgulara ulaştık.
Her 100 kişiden 97′ si yaptığı hatanın, öğrendiği bilginin, aldığı hizmetin veya yaptığı bir davranışın bedelini tam olarak ödemek istemiyor. Yani insanlar, herkes benim istediğim gibi davransın ama bana istemediğim bir karşılık yansımasın diye düşünüyor.

Avukatlar, Doktorlar, Psikologlar, Bilgisayarcılar, Tasarımcılar vb bir çok meslek uzmanına ihtiyacımız olduğunda bedelsiz soru soralım onlarda hemen cevap versin işte ne var bunda demek istiyor.

Usta gelsin evimizi tamir etsin ama kafamızda ayırdığımızdan fazla para istemesin istiyor.

Tasarımcılara logo kartvizit vb. her türlü iş için hemen bir çiziver işte bunun için bir de ücret mi alacaksın diyor.

Alacağı her türlü ürün ve hizmette araya tanıdık birilerini sokarak indirim yaptırmaya veya ödeyeceği bedeli azaltmaya çalışıyor.

Bir kısım işveren, işçilerini yasaların belirttiği maksimum sürelerde çalıştırıp, SGK ödemelerini asgari ücret vb. minimumdan eksik ödemek istiyor, aldığı işçilik hizmetinin yasal bedelini tam olarak ödemek istemiyor.

Çalışanlar, ben mazeretim nedeniyle işe gelemeyebilirim ama işveren benim paramı kesmesin, bayram tatillerim birleşsin ama ücretim kesilmesin diyor, çalışmadığı günün bedelinin kesilmesine karşı çıkıyor.

Eşlerden biri diğerini aldatıyor ama gizlemeliyim, hiç bir şey yokmuş gibi davranmalıyım diyerek akşam eve dönüyor. Eşini kaybetme bedelini ödemek istemiyor.

Bu gibi birçok örnekte seçimlerindeki bedellerin farkında olmayan veya bu bedellerin farkında olmasına rağmen kaçmaya çalışan herkes, kendini haklı görecek savunma mekanizmaları ve davranışa gerekçe bulma formülleri geliştiriyor.

Bu formüller kısa süreli olarak iç dünyanızı rahatlatmak adına işe yarasa da uzun dönemli hiç bir zaman fayda sağlamıyor, sürekli önümüze mutsuzluk ve sorun olarak geliyor.

Bu durum, sorunu çözmeyen, özellikle de kaçmaya çalışan bireylerin psikolojik dünyasında sürekli çatışma yaratıyor.
Kaçmayı seçenler veya kendini bedel ödemeye bir türlü hazırlayamayanlar, bazen öfkesini kendine yansıtarak ruhsal ve bedensel rahatsızlıklar yaşıyor, bazen de bu öfkesini çevresine ve en sevdiklerine yansıtarak herkes için uzun süreli mutsuzluk kaynağı oluyor.

Bedelini ödediğiniz her şey sizi rahatlatır.

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com