İş hayatında insanlar tecrübe düzeylerine göre 3 kategoriye ayrılıyor

Birinci kategori; Yeni iş hayatına atılan, öğrenmeye istekli, mesai algısı düşünmeyen, gece gündüz demeden çalışabilen ve ilerde daha fazla para kazanmak için işi her detayı ile en kısa sürede öğrenmeye çalışanlar.

İkinci kategori; İş hayatında belirli bir süre geçirdikten sonra yaptığı işi en iyi kendisinin bildiğini, o alanla ilgili bir şey yapılacaksa kendisine sorulması gerektiğini düşünen ama işiyle uğraşmaktan işinin gelişimini araştırmayan yeni fikirler üretmeyen unvan almaya odaklanmış grup.

Üçüncü kategori; Bildiği ve öğrendiği alanın dışında bir şeyleri bilmesi ve yapması gerektiğini düşünen, var olan bilgileriyle tatmin olmayan, farklı farklı alanlarda fikir belirtmek ve karar vermek isteyen girişimci grup

İş hayatında çoğunluk ikinci kategoriden oluşuyor. Fakat su anda bu yazıyı okuyan herkes kendisinin birinci kategoride olduğunu veya üçüncü kategoriye çoktan geçtiğini düşünüyor. Şu an sizin de aynı şeyi düşündüğünüz gibi

İkinci kategorideki çalışanlar alışkanlıklarını değiştirmiyor, düşüncesinde ve söylemlerinde sürekli ileri gitmek var, ama davranışa dönüştürmüyor
Yaptıkları isler sonrası, hep başkalarına cevap yetiştirmek ve açıklama yapmakla geçiriyorlar.
Suçlandıklarını düşünüyorlar.
İkinci grupta olanlar Is hayatında karşılaşılan sorunları kendi sorunu olarak görmeye başladığında başarılı bir meslek sahibi olacaktır.

Siz iş yapmaya başladığınızda insanlar başaracağından emin ve size son derece güvenen bir tavır sergileyip, bir sonraki is sonucunun nasıl olacağını merakla beklemeliler.

Çevrenizdeki insanlara dikkat edin birçoğu Is zamanını çalışma arkadaşlarının veya yöneticilerinin yaptıklarını veya yapamadıklarını konuşarak geçirirler.

Kendi katkılarını kurumu ve isini nerden alıp nereye getirdiklerini pek konuşmazlar. Bu konuda fikir yürütmezler. Para kazanıp mutlu olmaya çalışırlar.

Başkalarının yapması gerekenleri konuşmaktan merak edilmez olurlar.

İş sonuçlarınızın merak edildiği, basarinizin takdir edildiği, mutlu çalışarak para kazandibiniz keyifli günler.

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com