Okullar açılıyor, bu ilk günlerde birçok çocuk, diğerleri tarafından sevilmeyeceğini düşünerek, okulda kendini kusurları ortaya çıkacak ve arkadaşları tarafından kabul edilmeyecek çocuk olarak görüyor bu durum kendisini işe yaramaz hissetmesine sebep oluyor.
Anne Babaları tarafından, eleştiriye, suçlanmaya ve reddedilmeye aşırı duyarlı yetişen çocuklarda bu durum çok sık görülmekte. Bu çocuklar, kendilerini pskiolojk olarak güvende hissettikleri ortamlarda (örn: ev) rahat olabiliyor fakat sosyal ortamlarda veya yakın ilişkilerde aynı rahatlığı sergileyemiyor ve kaçıyor. Güvenli ortam dışındaki alanlarda diğer çocukların kendisini fark etmemesi için yalnız kalma ve sessiz kalma eğiliminde oluyor.
Bu yalnızlık duygusu ile başa çıkmak için ise güvenli ortamına kavuştuğu anda (örn. annesinin yanında) öfke ve ağlama krizleri yaratabiliyor, tablet bağımlılığı veya aşırı yeme/yememe davranışları sergileyebiliyor.

Bu davranış biçimleri, kendini sevmesinde ve değerli hissetmesinde sorun olan,  ailede kendisine seçim hakkı bırakılmayan, söyledikleri, görünüşü, davranışı sürekli eleştirilen, ters giden bir durumda sürekli sorumlu tutulan çocuklarda daha sık görülüyor.

Anneler artık çocuğunuzun ne giymesi gerektiğine karar vermekten vazgeçmeniz gerekiyor. Babalar işiniz varken işiniz aksadığında, çocuğunuzun ayak altında dolaşmasına bağırmayı bırakmanız gerekiyor.
Böyle büyüyen  çocuklar yetişkin olduklarında yanlış bir şey söylemekten çekiniyorlar, sürekli utanacakları bir durumda kendilerini bulurlar. İlişkilerinde kendini sahiplenen, kendi adına karar veren kişileri eş olarak seçmeye çalışıyorlar o gitmesin diye kişiliklerinden ödün veriyorlar. Sevmedikleri şeyler yapıp tuttuğu takımları değiştiriyorlar. Kendi başına karar alma konusunda kendilerini yetersiz hissedip ve sürekli tavsiye arıyorlar. Bir süre sonra başkalarının onayını kazanmaya çalıştıkları, başkaları uğruna çok şey verdikleri ama karşılık alamadıkları acı dolu hayatları oluyor.

Özet kendinizi sevin, ebeveyn olun ya da olmayın çevrenizde ki tüm çocuklara da kendisinin değerli olduğunu ve sevilmeye layık olduğunu öğretin.

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com